bleachbit - en to sv translation catalogue (212 entries)

en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
sv: %s kan ej rensas, då den körs just nu. Stäng den och försök igen.

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
sv: Sajtdatabas med bokmärken, favoritikoner och historik över besökta webbsajter.

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
sv: Databas över användarnamn och lösenord samt lista över webbsajter som ej bör lagra lösenord.

en: A history of forms entered in web sites
sv: En formulärhistorik angiven på webbsajter

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
sv: Inmatningshistorik i formulär på webbsajter ocht i sökfält.

en: A new version is available.
sv: En ny version är tillgänglig.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
sv[0]: C:a %d minut kvar.
sv[1]: C:a %d minuter kvar.

en: Active
sv: Aktiv

en: All languages will be deleted except those checked.
sv: Alla språk tas bort utom de som märkts.

en: Applications
sv: Program

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
sv: Du är säker på att Du vill permanent ta bort filer enligt de valda metoderna?  De aktuella filerna som tas bort kan ha ändrats sedan Du körde förhandsvisningen.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
sv: Är Du säker på att Du vill rensa dessa filer permanent?

en: Backup files
sv: Säkerhetskopiera filer

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
sv: Då Du kör som källa, var god, öppna denna länk manuellt i en webbläsare:
    %s

en: Broken desktop files
sv: Trasiga skrivbordsfiler

en: Cache
sv: Cache-minne

en: Chat client
sv: Chattklient

en: Chat logs
sv: Chattloggar

en: Check for new beta releases
sv: Sök nya Beta utgåvor

en: Check periodically for software updates via the Internet
sv: Sök periodvis programuppdateringar via Internet

en: Choose a file
sv: Välj fil

en: Choose a folder
sv: Välj mapp

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
sv: Välj ej skrivskyddad mapp för varje drive, vars fria utrymme ska överskrivas.

en: Choose files to shred
sv: Välj filer att strimla

en: Choose folder to shred
sv: Välj mapp att strimla

en: Clean
sv: Rensa

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
sv: Rensa databasfragmentering för att minska utrymmesanvändning och öka hastighet utan att ta bort någon data.

en: Clean file
sv: Rensa fil

en: Clean files in the selected operations
sv: Rensa filer för valda procedurer

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Code
sv: Kod

en: Configure this option in the preferences.
sv: Konfigurera detta val i inställningarna

en: Cookies
sv: Kakor

en: Current session
sv: Aktuell session

en: Custom folders will be reset.
sv: Utvalda mappar återställs.

en: DOM Storage
sv: DOM-lagring

en: Debug logs
sv: Avbugga loggar

en: Deep scan
sv: Djup skan

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete HTML5 cookies
sv: Rensa HTML5-kakor

en: Delete broken application menu entries and file associations
sv: Ta bort avbrutna programmenyposter och filassociationer

en: Delete confirmation
sv: Bekräfta rensning

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
sv: Ta bort kakor, som innehåller info såsom webbsajtinställningar, auktorisering och identifiering av spårning

en: Delete downloaded podcasts
sv: Bortta hämtade podsändningar

en: Delete files for unwanted languages
sv: Ta bort filer för oönskade språk

en: Delete obsolete files
sv: Bortta gamla filer

en: Delete old system logs
sv: Rensa gamla systemloggar

en: Delete registry key
sv: Rensa registernyckel

en: Delete the avatars and emoticons cache
sv: Bortta karikatyrers och smilisars cache

en: Delete the backup files
sv: Ta bort säkerhetskopior

en: Delete the cache
sv: Ta bort cache-minne

en: Delete the chat logs
sv: Ta bort chattloggar

en: Delete the command history
sv: Rensa kommandohistorik

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
sv: Ta bort kakor, besökta sajter och sökhistorik

en: Delete the current and last sessions
sv: Bortta aktuella och senaste sessioner

en: Delete the current session
sv: Ta bort den aktuella sessionen

en: Delete the debug logs
sv: Ta bort felsökningsloggar

en: Delete the file memory.dmp
sv: Ta bort filen memory.dmp

en: Delete the files
sv: Ta bort filerna

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
sv: Ta bort historik som innehåller besökta sajter, hämtningar och miniatyrer

en: Delete the list of game servers
sv: Rensa lista över spelservrar

en: Delete the list of recently used documents
sv: Rensa lista över senast använda dokument

en: Delete the list of visited web pages
sv: Bortta lista över besökta webbsidor

en: Delete the logs
sv: Ta bort loggar

en: Delete the most recently used list
sv: Ta bort senast använda lista

en: Delete the search history
sv: Rensa sökhistorik

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
sv: Rensa sökregisterdatabas med filer och ord

en: Delete the search indexes
sv: Rensa sökindex

en: Delete the temporary files
sv: Ta bort tillfälliga filer

en: Delete the usage history
sv: Ta bort användningshistoriken

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
sv: Ta bort webbcache-minne, som minskar tid att visa besökta sidor

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
sv: Ta bort avinstallerare for MS uppdateringar inklusive hotfix, service pack och IE

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
sv: Ta bort ~/.viminfo, som innehåller buffertdata, fil- och kommandohistorik

en: Disk space recovered: %s
sv: Diskutrymme återställt: %s

en: Disk space to be recovered: %s
sv: Diskutrymme att återställa: %s

en: Done.
sv: Klar.

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
sv: Hämta och uppdatera rensare från grupp (winapp2.ini)

en: Download history
sv: Hämtningshistorik

en: Downloaded podcasts
sv: Hämtade podsändningar

en: Drives
sv: Drivar

en: Editor
sv: Redigerare

en: Empty the recycle bin
sv: Töm papperskorgen

en: Empty the trash
sv: Töm papperskorgen

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
sv: Felhämtning av SQLite modulen: antivirusprogramet kanske blockerar den.

en: Error when checking for updates:
sv: Fel vid uppdateringssökning:

en: Errors: %d
sv: Fel: %d

en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
sv: Undantag medan funktion körs: '%(operation)s': '%(msg)s'

en: Executable not found: %s
sv: Körbar fil saknades: %s

en: File
sv: Fil

en: File transfer client
sv: Filöverföringsklient

en: Files deleted: %d
sv: Rensade filer: %d

en: Files to be deleted: %d
sv: Filer att rensas: %d

en: Folder
sv: Mapp

en: Form history
sv: Formulärhistorik

en: Free disk space
sv: Ledigt diskutrymme

en: Free space and maintain privacy
sv: Frigör plats och behåll sekretess

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
sv: GNU General Public Licens version 3 eller senare.
    Se http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: Game
sv: Spel

en: General
sv: Allmänt

en: Help Contents
sv: Hjälpinnehåll

en: Hide irrelevant cleaners
sv: Dölj irrelevanta rensare

en: History
sv: Historik

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
sv: Om uppdatering hittas, får Du info om denna. Du kan sedan manuellt hämta och installera uppdateringen.

en: Imported from winapp2.ini
sv: Importerat från winapp2.ini

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
sv: Granska förhandsvisning för filer Du vill behålla.

en: Languages
sv: Språk

en: List of files downloaded
sv: Lista över hämtade filer

en: List of visited web pages
sv: Lista över besökta webbsidor

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
sv: Kör inledande session sedan webbläsaren stängts eller kraschat.

en: Localizations
sv: Språk

en: Logs
sv: Loggfiler

en: Mark for deletion
sv: Märk för rensning

en: Memory
sv: Minne

en: Memory dump
sv: Minnesdump

en: Most recently used
sv: Senast använda

en: Multimedia viewer
sv: Multimediaspelare

en: Name
sv: Namn

en: New winapp2.ini was downloaded.
sv: Ny winapp2.ini hämtad.

en: Office suite
sv: Kontorspaket

en: Open web browser to %s?
sv: Öppna webbläsare för %s?

en: Overwrite files to hide contents
sv: Överskriv filer för att dölja innehåll

en: Overwrite free disk space %s
sv: Skriv över fritt diskutrymme %s

en: Overwrite free disk space to hide deleted files
sv: Överskriv fritt diskutrymme för att dölja rensade filer

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
sv: Att skriva över filer är ineffektivt på vissa filsystem, samt när det rör vissa operationer i BleachBit. Att skriva över filer är också betydligt långsammare.

en: Passwords
sv: Lösenord

en: Path
sv: Sökväg

en: Places
sv: Sajter

en: Please wait.  Cleaning %s.
sv: Var god, vänta. Rensar %s.

en: Please wait.  Previewing %s.
sv: Vänta. Förhandsgranskar %s.

en: Please wait.  Running deep scan.
sv: Var god, vänta. Djup skan körs.

en: Please wait.  Wiping free disk space.
sv: Var god, vänta. Rensar fritt diskutrymme.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Prefetch
sv: Hämta i förväg

en: Preserve
sv: Bevara

en: Preview
sv: Granska

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
sv: Granska filer i valda funktioner (utan att ta bort några filer)

en: Program to clean unnecessary files
sv: Program för att rensa onödiga filer

en: Recent documents list
sv: Senaste dokumentlista

en: Recycle bin
sv: Papperskorg

en: Recycle bin %s
sv: Papperskorg %s

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
sv: Återställ sökmotorns användningshistorik och ta bort sökmotorer, av vilka några tillagts automatiskt

en: Rotated logs
sv: Gamla loggar

en: Run
sv: Kör

en: S_hred Settings and Quit
sv: S_trimlingsinställningar och avsluta

en: Search engines
sv: Sökmotorer

en: Search history
sv: Sökhistorik

en: Search indexes
sv: Sökindex

en: Search tool
sv: Sökverktyg

en: Security warning
sv: Säkerhetsvarning

en: Session restore
sv: Sessionsåterställning

en: Settings for individual sites
sv: Inställningar för individuella sajter

en: Sh_red Folders
sv: St_rimla mappar

en: Site preferences
sv: Sajtinställningar

en: Skip
sv: Skippa

en: Special operations: %d
sv: Speciella funktioner: %d

en: Start BleachBit with computer
sv: Starta BleachBit med datorn

en: System information
sv: Systeminfo

en: Temporary files
sv: Tillfälliga filer

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
sv: Skrivbordsmiljöns urklipp använd för att kopiera och klistra in metoder

en: The system in general
sv: Systemet i allmänhet

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
sv: Dessa rensaredefinitioner är nya eller ändrade. Elaka definitioner kan skada Ditt system. Om Du ej litar på dessa ändringar, ta bort filerna eller avbryt.

en: Theses paths will not be deleted or modified.
sv: Dessa sökvägar rensas eller ändras ej

en: This option deletes all bookmarks.
sv: Detta val borttar alla bokmärken.

en: This option is experimental and may cause system problems.
sv: Detta val är på försök och kan orsaka systemproblem.

en: This option is slow.
sv: Detta val är trögt.

en: This option is very slow.
sv: Detta val är mycket trögt

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Trash
sv: Skräp

en: Truncate
sv: Kapa

en: Type
sv: Typ

en: URL history
sv: Sajthistorik

en: Unnecessary file cleaner
sv: Ej nödvändig filrensre

en: Update BleachBit
sv: Uppdatera BleachBit

en: Update to version %s
sv: Uppdatera till version %s

en: Update uninstallers
sv: Uppdaterare för avinstallerare

en: Utilities
sv: Tillbehör

en: Vacuum
sv: Komprimera

en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
sv: Varning angående %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Web browser
sv: Webbläsare

en: Whitelist
sv: Vitlista

en: Widgets for the desktop
sv: Grejor för skrivbord

en: Wipe the swap and free memory
sv: Rensa swapfil och frigör minne

en: You must select an operation
sv: Du måste välja funktion

en: _About
sv: _Om

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Quit
sv: Av_sluta

en: _Release Notes
sv: _Utgåvenotiser

en: _Shred Files
sv: _Strimla filer

en: _System Information
sv: _Systeminfo

en: _Wipe Free Space
sv: _Rensa fritt utrymme

[ctx: button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: button]
en: Add file
sv: Lägg till fil

[ctx: button]
en: Add folder
sv: Lägg till mapp

[ctx: button]
en: Clean
sv: Rensa

[ctx: button]
en: Preview
sv: Granska

[ctx: button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: column_label]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: column_label]
en: Filename
sv: Filnamn

en: delete files and make other permanent changes
sv: Rensa filer och gör andra permanenta ändringar

en: depreciated alias for --clean
sv: förlegat alias för --clean

en: do not prompt for administrator privileges
sv: fråga inte efter administratörsbehörighet

en: launch the graphical interface
sv: starta det grafiska gränssnittet

en: list cleaners
sv: Rensarelista

en: not a valid cleaner: %s
sv: Ogiltig rensare: %s

en: output version information and exit
sv: Visa version info och avbryt

en: overwrite files to hide contents
sv: Överskriv filer för att dölja spår

en: preview files to be deleted and other changes
sv: Granska filer att rensas och andra ändringar

en: show system information
sv: Visa systeminfo

en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
sv: Användning: %prog [val] rensare alt.1 rensare alt.2

en: use options set in the graphical interface
sv: Använd val satta i grafiskt gränssnitt
